40. výročie založenia školy
Termín: 22.11.2013, 11:00 - 22.11.2013
Program osláv:
9:00 Prehliadka školy
11:00 Slávnostná akadémia v MsDK
13:00 Banket vo vernisážnej miestnosti pre pozvaných hostí.
40 rokov Gymnázia v Dubnici nad Váhom
1.septembra 1973 sa po presťahovaní z Ilavy začal prvý školský rok na dubnickom gymnáziu.
A 22.novembra 2013 si toto 40.výročie svojho založenia škola slávnostne pripomenula na oslavách v Mestskom kultúrnom dome. Prítomní boli súčasní i predchádzajúci učitelia, prvý riaditeľ školy – Mgr. Juraj Zubaj, zástupcovia zriaďovateľa, mesta Dubnice nad Váhom, ale i zástupcovia rodičov, absolventov, študentov a priateľov školy. Riaditeľka školy, Mgr. Adriana Vančová, prítomných hostí oboznámila s históriou školy, jej úspechmi a poďakovala zamestnancom za ich zodpovednú prácu a verejnosti za priazeň. Na slávnostnej akadémii vystúpili študenti a absolventi školy s bohatým kultúrnym programom. Či už to bol operný spev, recitácia, moderný tanec, melodický klavír či jemná flauta alebo divoký cimbal, mladí ukázali, že mimoškolské aktivity im nie sú cudzie a svoj potenciál rozvíjajú i v kultúrnej oblasti. V rámci programu zazneli zdravice od zriaďovateľa, primátora mesta, rodičov, ale i spomienky prvých absolventov a učiteľov.
Počas predchádzajúcich rokov sa stala škola nositeľom kvality vo všeobecnom vzdelávaní nielen v oblasti Považia. Vyprofilovala sa na plnohodnotné štvorročné i osemročné gymnázium, od roku2006/07 sa môže pochváliť aj titulom „sprachdiplomová“ škola. Patrí totiž k niekoľkým gymnáziám na Slovensku, na ktorých sa žiaci pripravujú na nemeckú jazykovú skúšku – DSD 1 alebo DSD 2. Táto skúška, ktorú organizuje KMK , je zameraná na rozvíjanie komunikačných zručností v nemeckom jazyku a rozšírenie slovnej zásoby. Veľkou výhodou je výučba vedená nemeckými lektormi. Študenti, ktorí túto skúšku úspešne zvládnu, získajú certifikát akceptovaný v nemecky hovoriacich krajinách a väčšiu šancu uplatniť sa na trhu práce doma i v zahraničí. Od 1. septembrom 2009 do roku 2012 ako jedna z 10 stredných škôl Slovenska, sa stala Centrom olympijskej prípravy mladých atlétov. I dnes na nej študuje mnoho mladých športovcov, ktorým vyhovuje individuálny prístup a zároveň kvalitné vzdelanie. Po ukončení štúdia takmer všetci absolventi školy pokračujú v štúdiu na vysokých školách rôzneho zamerania, alebo sa pripravujú na výkon určitého povolania v niektorej z foriem pomaturitného štúdia. Absolvent školy je spôsobilý komunikovať v dvoch cudzích jazykoch, pracovať s výpočtovou technikou a internetom, má kvalitné teoretické vedomosti a praktické zručnosti potrebné na úspešné vysokoškolské štúdium. Gymnázium poskytuje širokospektrálne všeobecné stredoškolské vzdelanie s možnosťou individuálnej diferenciácie štúdia v posledných 2 rokoch štúdia a je známe svojim bohatým spektrom projektov a aktivít pre študentov.
Škola spolupracuje so zahraničnými partnermi – Gymnáziom v Slavičíne, v Tachove a Eckentali, študenti majú možnosť účastniť sa výmenných aktivít so zreteľom na jazyk, kultúru, prípadne šport. Z úspechov posledných rokov treba spomenúť hlavne 3.miesto Jakuba Kvorku na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Kodani (2013), účasť Michala Klobučníka na Medziárodnej geografickej olympiáde v Gdansku (2004) Michala Hladkého a Martina Opatovského V Taipei (2010), Patrície Pavlíkovej v Kolíne nad Rýnom (2012) alebo Adama Turnu na Svetovom šampionáte National Geografic v Petrohrade (2013). V rámci podnikateľského vzdelávania študenti Aplikovanej ekonómie každoročne dosahujú skvelé výsledky medzi inými reprezentovali Slovensko na medzinárodnej súťaži v Rotterdame (2009). Študenti gymnázia sa veľmi aktívne zapájali a aj zapájajú do medzinárodného vzdelávacieho projektu Modelový Európsky Parlament, na ktorom participujú všetky krajiny Európskej únie. Projekt podporuje myšlienku európskeho občianstva a umožňuje študentom v praxi spoznávať prácu inštitúcií Európskej únie. Branislav Jesenský a Peter Šesták sa prebojovali až do európskeho kola v Madride. V roku 2009 sa Martin Opatovský dostal do európskeho kola, ktoré sa konalo v nemeckom Bonne.
Gymnázium v Dubnici nad Váhom je však aj nositeľom diplomu „Na ceste k Zelenej škole“ hoci je do programu zapojená len 1 rok. Tento program spája environmentálnu výchovu s praktickými ktoré vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. Zelená škola má napr. zavedený separovaný zber odpadov, snaží sa o úspory energie a zlepšenie prostredia školy, jej okolia a pod. Žiaci s pedagógmi sa zúčastňujú na praktickej ochrane prírody a vo výučbe sa využíva zážitkové vzdelávanie. Žiaci sa učia tolerancii, kritickému mysleniu, samostatnosti, tvorbe a obhajobe vlastného názoru a zodpovednému konaniu. Škola je otvorená novým trendom, myšlienkam a alternatívnej pedagogike.
Celé výročie školy sa nieslo v duchu, že úspechy minulosti sú zaväzujúce pre prítomnosť , ale hlavne budúcnosť, bolo vidieť odhodlanie nepoľaviť v nastavenom kurze a byť nositeľom pokroku na poli stredoškolského vzdelávania.
Miesto konania
Fotogaléria


